Oturmak: "Yeni Sigara" kavramı çok önemli bir gerçeği vurgulamaktadır.

Yapılan çok sayıda bilimsel çalışma günün çoğunluğunun oturularak geçirilmesinin zararlarını sigaranın zararları ile kıyaslanacak kadar büyük olduğunu göstermektedir.

Haftada 3 kez düzenli spor salonlarında spor-egzersiz çalışmaları yapanlar bile bu olumsuz durumdan korunamamaktadırlar. Yani günün tamamına yakını masa başında bilgisayar veya telefon görüşmeleri ile geçiyorsa spor salonlarında aralıklı çalışmalar, sağlık açısından kişiyi spor-egzersiz yapanlar kategorisinde tutmaya yetmemektedir.

Bu nedenle, oturarak yapılabilecek bir çok etkinliğin ayakta yapılması tavsiye edilmektedir. Bu amaçla büro çalışmalarının ayakta da yapılabilmesi için özel tasarımlarla yüksek veya yüksekliği ayarlanabilir çalışma masaları  büro malzemeleri de üretilmiştir.

Bu imkanlar olmasa bile alarm kurup uzun oturma sürelerini bilinçli olarak ayağa kalkma, yürümelerle kesintiye uğratmak iyi bir alışkanlık olabilir. TV seyrederken oturmak şart olmadığını bilmek, telefon görüşmelerini yaparken ayakta olma fırsatlarını da değerlendirme bilinci bile fark yaratabilir.

Bu konuda kendinize bir ayna tutun bakalım. Ne kadar oturuyorsunuz?