Hücre zarlarının en önemli bileşenleri yağlardır. Bu yağlardaki omega 3 miktarının omega 6 miktarına oranına bağlı olarak hücreler daha sağlıklı, daha sağlam olurlar ve dolayısıyla tüm işlevlerini daha iyi yerine getirirler.

Hücre zarlarının sağlam olması ise, tüm organları ve genel olarak da tüm vücudun sağlam olması demektir.

Atalarımızın besinleri içindeki omega 3 - omega 6 oranı son derece sağlıklı idi. Omega 3 dört kat daha fazla olabildiği gibi, omega 6 dört kat fazla olabiliyordu. Bizim bugünkü besinlerimiz için tam tersi geçerlidir, hatta omega 6 genel olarak 16 kat daha fazladır. Öyle olunca da omega 3 desteği almadan sağlıklı kalabilmek pek mümkün görünmemektedir. Belki ciddi bir balık tiryakisi sürekli balık yiyorsa ek olarak ihtiyaç duymayabilir. Ama tükettiği balıklar çiftlik balığı ise, yani suyun dibindeki fitoplanktonlara hiç ulaşamadan, suni yemlerle besleniyorsa omega 3 açısından sıfır değerdedirler...

Sözün kısası, trigliserid formunda (daha iyi emilebilsin diye), EPA+DHA toplamının en az 250 - 500 mg olduğu balık yağlarını da destek olarak almak akıllıca olacaktır.

Fazlasının zararı olabilir mi? Elbette, bazı özel durumlarda veya bazı ilaçlarla birlikte kullanıldıklarında bazı zararlı etkiler gösterebilirler. Google'da bu yan etkileri de bulabilirsiniz, günlük 5.000 mg'a kadar olan dozun emniyetli olarak kabul edildiğine dair yazıları da bulabilirsiniz. Bu nedenle, her konuda olduğu gibi doktorunuza danışmanız uygun olacaktır(!). 

Son karar, dolayısıyla sorumluluk da sizin tabii ki...